Olympiastadion - etusivulle
Uutiset
Historia
Säätiö
Tapahtumat
Katsomokartta
Stadionin linkit
      Stadion ilmakuva  
 

Stadion-säätiö

Olympiastadionia hoitaa ja isännöi Stadion-säätiö. Stadion-säätiö perustettiin joulukuussa 1927. Säätiön perustivat keskeiset urheilujärjestöt, Helsingin kaupunki ja hieman myöhemmin tuli mukaan Suomen valtio Opetusministeriön kautta. Säätiön perustamisajatuksen keskeisin tavoite oli saada rakennetuksi Helsinkiin sellainen Stadion, että Helsinki voi anoa kesäolympiakisoja järjestettäväkseen. Ajatus omista olympiakisoista oli jo lähtenyt Tukholman vuoden 1912 kisoista ja kisamenestyksestä.

Stadion-säätiön keskeinen persoona oli säätiön hallituksen ensimmäinen puheenjohtaja Erik von Frenckell, Suomen historian merkittävin urheilujohtaja, joka toimi Stadion-säätiön hallituksen puheenjohtajana vuodet 1927-1977. Hänen jälkeensä säätiön hallitusta johti Victor Procopé (1978-1988), Ulla Gyllenberg toimi puheenjohtajana 1989-1992. Erkki Aurejärvi toimi puheenjohtajana vuosina 1993-2009. Vuodesta 2009 alkaen puheenjohtajana on toiminut Otto Lehtipuu.

Stadion-säätiön hallinnon päätehtävä on Olympiastadionin rakennuksen ja toiminnan kaikinpuolinen kehittäminen. Säätiön hallinnossa ovat edelleen edustettuina Helsingin kaupunki, Opetus- ja kulttuuriministeriö sekä keskeiset urheilujärjestöt.


Stadion-säätiö
Olympiastadion
00250 Helsinki

Stadion-säätiö puh. / tel. 09 - 4366 010,
vahtimestarit puh. 09-4366 0116, 044-279 3598
fax 09 - 494 511
sähköpostiosoite: stadionsaatio@stadion.fi
www.stadion.fi



STADION-SÄÄTIÖN HENKILÖKUNTA

Maija Innanen, Toimitusjohtaja 4366 0112, / 040-530 5522, maija.innanen@stadion.fi

Marju Paju, Markkinointijohtaja 040-5138452, marju.paju@stadion.fi

Juha Vanhatalo, Kirjanpitäjä (sijainen) 4366 0118  juha.vanhatalo@stadion.fi 
Pirkko Rantanen, Toimistopäällikkö 4366 0111 / 050-531 5500, pirkko.rantanen@stadion.fi
Kari Partanen, Kiinteistöpäällikkö 4366 0141 / 050-555 9579, kari.partanen@stadion.fi
Jani Kurvinen, Kenttäpäällikkö 4366 0141 / 050-532 5352, jani.kurvinen@stadion.fi

Reko Junnonen, Kentän- ja kiinteistönhoitaja 044-3414091, reko.junnonen@stadion.fi
Tanja Vuorikkinen, Siivoustyönjohtaja 4366 0124/ 050-511 2488, tanja.vuorikkinen@stadion.fi

Marko Helistö, Vahtimestari 4366 0116 / 044-279 3598, marko.helisto@stadion.fi
Vesa Korhonen, Vahtimestari 4366 0116 / 044-279 3598, vesa.korhonen@stadion.fi

STADION-SÄÄTIÖN HALLITUS

Lehtipuu Otto, hallituksen puheenjohtaja
Piimies Kari
Väkiparta Satu
Erikäinen Timo
Ruhala Heidi
Järvelä Risto
Pihlakoski Antti
Hämäläinen-Bister Riitta
Aurejärvi Erkki, edustajiston puheenjohtaja
Innanen Maija, toimitusjohtaja


OLYMPIASTADION - LOISTAVA KOKOUSPAIKKA

Olympiastadion pitää sisällään erinomaiset, ympärivuotisessa käytössä olevat kokous, seminaari, näyttelytilat. Tiloja löytyy 10 hengen torniselostamosta 250 hengen monitoimitilaan saakka.
Kokoustilat keskellä Helsinkiä kaikkien tuntemassa paikassa. Ympärillä maksutonta pysäköintitilaa. Vaivatonta tulla ja mennä, vaivatonta järjestää tapaaminen.
Kaikkiin kokoustiloihin saatavilla ruoka- ja juomatarjoilu.

Tiedustelut ja varaukset: Stadion-säätiö, puh. 09- 4366 0116

HUOM!

TILAT VARATTAVISSA ARKISIN 8.30-21 ja LA-SU 9-18. 

Monitoimitila
Monitoimitila

Monitoimitila
Monitoimitila

   MONITOIMITILA 
                  
    200 hengelle 
    257 M2
    
     Vuokra: 
          - 50€/h, kokopäivä 350 €  

 

 

Kahvion kabinetti
Kahvion kabinetti

  KAHVION KABINETTI 
  
  30 hengelle
 
  Vuokra:3
0 €/h
    

 

                                   

Säätiön kokoustila
Säätiön kokoustila

   SÄÄTIÖN KOKOUSTILA             
Säätiön kokoustila
Säätiön kokoustila

   20 hengelle

   Vuokra: 30€/h
   

   

 


Entinen selostamotila III.krs.
Entinen selostamotila III.krs.

   ENTINEN SELOSTAMOTILA III. krs.

   16 hengelle

   Vuokra: 30€/h
   

 

 

Saunaan Olympiastadionille !

Tule saunomaan Olympiastadionille ! Kerää reilu porukka ja makoisat löylyt odottavat.
Reilu löylyhuone,iso suihku- ja peseytymistila sekä pukusuojatilat.
Ensin liikuntaa, sitten sauna! Mikäs sen parempaa!

Sauna
Sauna

      SAUNA
       
       n. 10-30 hengelle

       kertakorvaus 120 €

 

 

Saunan pesuhuone
Saunan pesuhuone
           
Saunan pukuhuone
Saunan pukuhuone

 Stadion-säätiö puh.  09-4366 010,
 vahtimestarit puh.    09-4366 0116

 
www.ilmiantajat.fi